شنبه 10 خرداد‌ماه سال 1393
سفر به هند

  

هندوستان : کشور درختان تنومند و ابنیه های رنگارنگ

اردیبهشت ماه 93 فرصتی دست داد تا به اتفاق یکی از دوستان  سفری به هند داشته باشم . مقصد اولیه ما شهر بمبئی ( یا به تلفظ خودشان مومبای)  واقع در ساحل غربی کشور هندوستان بود  ، شهری بسیار بزرگ و پر جمعیت همراه با تنوع فرهنگی و مذهبی فراوان  ،  شهری که در آن زندگی برخی از میلیاردرها و فقیرترین مردمان دنیا  در کنار هم به صورت کاملا مسالمت آمیز در جریان است..

بواسطه سلطه طولانی مدت انگلستان بر هند در زمان گذشته ، هنوز پس از گذشت سالها  آثار این حضور  در فرهنگ و شرایط زندگی مردم به چشم میخورد . البته  در کنار آن معماریهای فاخری به جای مانده از آن دوران که چشم هر بیننده ای را مسحور خود خواهد کرد . ایستگاه ویکتوریا ، موزه پرنسس ولز ، فلورا فانتین ، دروازه هند ، هتل تاج محل ... و خیل عظیمی از آثار معماری گوتیک اروپایی  که بیشتر در قسمت جنوبی بمبئی و در ناحیه کولابا مستقر هستند.

به دلیل وجود و استفاده ادویه های خالص و متفاوت در تهیه خوراکیها ، تنوع غذایی زیادی در این کشور وجود دارد. وجود فلفل فراوان و ماسالا و تندوری در اغلب غذاها باعث شده ، مذاق خیلی از توریستها با این چاشنیها سازگاری نداشته باشد . ولی از آنجایی که ما در بندرعباس  ، کم و بیش از این ادویه ها در پخت غذاهایمان استفاده میکینیم ، خوراکیها بسیار دلچسب من بوده و حتی قبل از سفر نیز از این موضوع خوشحال بودم..

برخی از خیابانهای بمبئی و شهرهایی که رفتیم  مملو از درختان میوه با تنوع فراوان  بود  شامل انبه ، زیتون(گوا) ، نارگیل ، پاپیا و برخی از میوه های استوایی  ، که جلوه ویژه ای را به ظاهر شهرها می بخشیدند. البته در ایالت گوا تنوع درختان میوه موجود در خیابانها خیلی بیشتر از سایر نقاطی بود که رفتیم..

بعد از چند روز اقامت در بمبئی به شهر پونه رفتیم ، جاده بمبئی به پونه  جاده ایست توریستی و زیبا که در مجاورتش کوهها و جنگلهای فراوانی  به چشم میخورد. پونا شهری ست پر درخت که دانشگاه ها  و مراکز آموزشی زیادی را در خود جای داده . قلعه معروف و زیبای " شانیواروادا" درمرکز شهر پونه قرار دارد .   بعد از پونه به لووانالا  و در ادامه به شهرهای مختلف ایالت گوا  عزیمت کردیم که هر کدام زیبائیهای خاصی را در خود جای داده بودند . خصوصا دیدار از شهر زیبا و آرامش بخش پانجیم با معماری منحصر به فرد پرتغالیش که خاطره سفر ما را شیرینتر ساخت.

از نکات قابل توجه در این کشورخصوصا شهر بمبئی استفاده بیش از حد بوق توسط رانندگان است که ریشه ای فرهنگی دارد تا جاییکه پشت اغلب ماشینها نوشته شده است ( لطفا بوق بزنید)

"ماهتما گاندی" رهبر فقید هند در جهت بیرون راندن استعمار انگلیس مردم را تشویق به دو عاملی که باعث آزار انگلیسها میشد مینمود.  ایجاد سرو صدا  و دیگری کثیف نمودن شهرها ، که هنوز بعد از سالها حتی بعد از رفتن انگلیسیها این عادت در برخی از مردم هندوستان باقی مانده است .خصوصا بوق زدن فراوان...  بعد از مدتی دیگر شنیدن این همه صدای بوق باعث اذیت ما نبود  و بعضا با دیدن افرادی با ظاهر متشخص و اتومبیلهای  آنچنانی و زدن بوقهای فراوان و بی دلیل ،  موجبات خنده را فراهم مینمود..

 از خصوصیات دیگر مردم که در این مدت اندک میشد دریافت  ،  داشتن وقتِ بسیار بود  . انگار در بین بسیاری از مردم این کشور وقت ارزش چندانی نداشت  و به محض دیدن اتفاقی نه چندان مهم ، همه مدتها به نظاره آن می پرداختند ، یا تاخیر در کارهای روزمره اصلا باعث رنجششان نمیشد..

از نکات جالب در فرهنگ عامیانه مردم هند این هست که برای رفع چشم زخم ، از لوله اگزوز یا درب رادیاتور ماشینشون سیر و فلفل آویزون می کنند.

هندوستان سرشار از رنگ است  ، حتی در فقیرترین محله ها و زاغه نشینهای شهرهایش ، تنوع رنگی  در پوشش مردم ، نمای خانه ها ، تابلو فروشگاهها ، ماشینها ، درختان و میوه ها و حتی حیوانات خودنمایی میکند. 

* از اونجائیکه می خواستم لذت سفر رو با شما عزیزان به اشتراک بگذارم ، این طیف عکسها رو آپلود کردم و گرنه قابهای تلخ ناشی از فقر در این کشور به وفور یافت میشه.

  نمایی از شهر بمبئی از ماریون درایو

  پایانه شیواجی چاتراپاتی (ترمینال ویکتوریا)

  

فلورا فانتین 

  دروازه هند

 

  

کرافت مارکت

 

 

 

  

هتل تاج محل

 

  

بافت تجاری قدیمی بمبئی

  

قلعه شانیوار وادا -شهر پونه

  

بافت تجاری پونه

  

در مجاورت معبد بزرگ پونه

 

  

خانه هایی با نمای رنگی در کاندولیم

 

بروی رودخانه ماندوی 

  

کلیسای زاویر مقدس - گوای کهنه

  

محل اقامت ما در کاندولیم

 

فرودگاه بین المللی بمبئی



 عکس‌های قبلی

Design: Hasan Bardal